19.07.2012

Evlenmiş

Kadın ekrana donup kalmış bakarken beyninin içinde aynı cümle dolanıyordu; ev len miş

Geriye yaslandı, gülmek istiyordu garip bir şekilde ama önce sigarsına uzandı. Bir yazı bu kadar mı keskin olur, dedi içinden. Farklı anlamlar çıkarmaya hazırdı ama çok açıktı her şey. Onu bıraktığı gibi bulmamıştı. Dünyasını kendisinden başkasına açmıştı, bunun için söz vermişti, imza atmıştı. Artık o adam, yazıştıkları gecelerdeki gibi tek başına yatağa girmiyordu. Göz ucuyla da kendi yatağına baktı, tek kişilik yatağına…

Ya ne bekliyordun, diye sordu kendine, elbet olmucak mıydı bu? bir ilişki yaşamaktan korkan iki eski sevgiliden biri evlenmiş. Ya ne bekliyordun? Seni çağırmasını mı? Belinde kırmızı kurdelesi olan gelinliğe birde sen mi altın takacaktın? Göbek mi atacaktın düğününde?

Evli kelimesi bir insana bu kadar mı yakışmaz? Kadın defalarca düşündü onun bu yeni halini, kurguladı kaç kez… işten yeni gelip çantasını yere koyarken karısını öptüğünü, tv karşısında yayılırken kolunu karısına doladığını, sabah kahvaltıda konuşmadan yemek yiyişlerini, gece yatarken odalarının ışığını nasıl kapadığını bile düşündü.

Onun evlendiğini idrak edebildiğine göre kendi hisleri geldi aklına, sahi ne hissediyordu? şaşkınlıktan başka bir şey yoktu. Sanki dünyadaki tüm hisleri kaldırmışlar ve bir tek bunu bırakmışlar.

 Düşünmeye devam etti.

Sol elinde artık alyansı olmalıydı. İçinde de karısının ismi yazılı mı? geceleri alyanslı eliyle karısına sarılıyor mudur? Bu düşünceyi kafasından atmak için hızla salladı başını iki yana. Aklından çıkmalıydı, gece birbirlerine karışan nefesleri, her an birbirine değen tenleri, belki de o tenin üstündeki artmayan başlayan terleri… işte şimdi dünyasına bir his daha girmişti, acı…

İkinci sigarasına uzanırken telefonu çaldı. Cıvıl cıvıl ses, donuk bir iyiyimle karşılaşınca ne olduğunu sordu. ‘’Evlenmiş’’ dedi kadın.

Birkaç şaşkınlık nidalarından sonra konuşma günlük hayata kaymıştı bile. Kadının beyninde ise hala aynı cümle dolanıyordu. Aklına diğer evli çiftleri getiriyordu, onun nasıl bir koca olduğunu düşünürken bir hışımla ‘’kapamam gerek telefonu’’ dedi. Tabii ya, belki çocukları da olurdu.

Hiç düşünmüş müydü kendisinin o adamdan çocukları olmasını? Hayır düşünmemişti. Evleneceklerini bile düşünmemişti. Aslında geleceğe dair hiç hayalleri olmamıştı onunla.

Ne garip, dedi kadın. Birbirimizden farklı, yakından izlememize izin vermediğimiz hayatlar yaşıyoruz. Gene de tam kopmamak için birkaç cümleyle özet geçiyoruz, sıradan bir arkadaşımızın yazılarını okur gibi okuyoruz hatta okuduğumuzu da belli etmiyoruz. İşte bu yüzden merak etmemeliyim o kadını, gecelerini, mutluluğunu. Biz birbirimize bunun yasağını koyduk.

resim              steve hanks

Bir sigara daha yaktıktan sonra yatağına uzandı, tek yattığı yatağına.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder