29.07.2013

kalakalmak

Benden olsa olsa kalan olur. Gidenleri bu yüzden pek sevmem. Onların cesaretini gördükçe ‘yapabiliyorsa burda kalıp hayatına devam etseydi’ diye çığırtırım birde. Arkalarından kesinlikle su dökmem. Götüm havada olduğundan ‘kal’ da demem. O kendi gelecek. Dönerse senindir, diye takılanlara aç da götüne gül derim. Böyle çekilmez aksi bir şeyim.

Bence giden, daha önce kalan olmuş olsaydı gitmeyebilirdi. Sanırım hala, insan kendisine istemediğini başkasına yapmaz kafasındayım. (O değil de aklıma ne geldi, yıllar evel küçücükken öğretmen sınıfa hayata dair prensip edindiğiniz bir cümle var mı gibisinden bir şey sormuştu, bir kız da kalkıp şrank diye bu söylemişti: kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi başkasına yapmam. Özenmiştim.) Gene de mantığım birinin elbet gitmesi gerektiğini söylüyor. Bunlar hayatın içinden.

Ama bence giden, kalanın bazı umutlarının da paçalarına takılıp peşinden geldiğini bilse böyle kolay gidemezdi. Habersiz, hoşçakalsız. Birinin arkasından el sallamış olsa, o elin her gece göğsünden lime lime et koparacağını bilirdi. Ama hemen kendimi toplayıp, acıma, acınmak canımı en çok acıtandır der, kaçardım.

Bence koyan gidenin gidişi değil. Habersiz gittiğinde içimizde kalanlar. Bir türlü atamadığımız, kusamadığımız, hırıltılı hırıltılı yaşamamıza sebep olan cümlelerle örülmüş o yumru. Boğazımıza oturan.


8 yorum:

 1. Bence giden, daha önce kalan olmuş olsaydı gitmeyebilirdi. " harika bir tasvir tebrik ederim.Bloguma beklerim

  YanıtlaSil
 2. Aynın benimde prensebimdir. Kendine yapılmasını istemediğin şeyi karşındakinede yapmayacaksın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel bir şey bu, empati gerekli.

   Sil
  2. insanın yapacağı çoğu hataya engel olabiliyor bu durum..

   Sil
 3. Ben Sonsuz yeni adım Ted oldu ama blogum aynen duruyor ok görüşmek üzere =)

  YanıtlaSil
 4. aradan aylar geçti, ted tekrar sonsuz oldu:)
  votkagül sen nerdesin yaa??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslında buralardayım ama daha çok okuyucuyum şu sıralar. :)

   Sil